Dvije djevojke koje koriste Nivea proizvode

Saznajte što je glikolna kiselina i koje su njezine prednosti za kožu

Otkrijte sve što trebate znati o glikolnoj kiselini i njezinim prednostima za kožu. Čitajte dalje kako biste saznali kako najbolje uključiti glikolnu kiselinu u svoju rutinu njege kože.

Što je glikolna kiselina?

Glikolna kiselina je alfa-hidroksi kiselina (ili AHA) koja je topiva u vodi i dobiva se iz biljaka i drugih prirodnih izvora kao što su voće, šećerna trska i mlijeko. AHA se koriste u svim vrstama kozmetičkih proizvoda kao što su sredstva za čišćenje, tonici ili pilinzi. Jedna od prednosti glikolne kiseline je ta što ima najmanju veličinu molekule od svih ostalih AHA, što znači da je koža lako apsorbira. U svom čistom obliku, glikolna kiselina je bez mirisa i boje.

Što radi glikolna kiselina?

Glikolna kiselina može pomoći kod mnogih problema s kožom i vrlo je učinkovita zbog svojih malih molekula. Najsnažniji je od svih AHA, stoga se mora koristiti oprezno jer može iritirati kožu ako se nepravilno koristi.
Što radi glikolna kiselina?

Za što se koristi glikolna kiselina u njezi kože?

Glikolna kiselina se najčešće koristi kao piling u njezi kože. Pomaže u čišćenju mrtvih stanica kože kako bi se podigli svjetliji slojevi kože ispod njih. Za razliku od drugih pilinga kao što su pilinzi za lice, glikolna kiselina ne zahtijeva grubo ribanje zbog svoje sposobnosti prodiranja u kožu.
 
 Također je i humektant što znači da privlači i veže vodu na stanice kože; ovo može pomoći u borbi protiv starenja i bora jer daje puninu koži. Glikolna kiselina također može potaknuti proizvodnju kolagena, kao i hijaluronske kiseline u koži.

Što radi glikolna kiselina?

Je li glikolna kiselina prikladna za sve tipove kože?

Dakle, je li glikolna kiselina prikladna za sve tipove kože? Glikolna kiselina je najučinkovitija kada se koristi na normalnoj, mješovitoj i masnoj koži, međutim, ako je vaša koža osjetljivija ili suha, preporuča se oprezno korištenje ovog proizvoda.
 
 Također je važno napomenuti da zbog toga što glikolna kiselina učinkovito ljušti gornje slojeve stare kože, vašu kožu čini osjetljivijom na vanjske podražaje kao što su vremenske prilike. Ako postoji opasnost od jakih UV zraka, važno je paziti na mlade slojeve kože kada je izložena suncu, kao i svim ostalim teškim vremenskim uvjetima.

Što radi glikolna kiselina?

Prednosti glikolne kiseline

Zbog prethodno spomenutih svojstava glikolna kiselina ima mnoge dobrobiti za kožu ako se učinkovito koristi:

1. Akne

Zbog učinka pilinga glikolna kiselina može pomoći u smanjenju izbijanja akni. Ljuštenje kože dovodi do manjeg nakupljanja prljavštine jer čisti pore kroz proces ljuštenja što dovodi do manjeg broja prištića. Glikolna kiselina također može pomoći koži sklonoj aknama stvaranjem kožne barijere koja zadržava vlagu umjesto da isušuje kožu, što je vrlo uobičajeno za proizvode protiv akni.

2. Hiperpigmentacije i oštećenja od sunca

Glikolna kiselina učinkovito je rješenje za hiperpigmentaciju, opekline od sunca i melazmu, a sve je to uzrokovano štetnim izlaganjem UV zrakama. Glikolna kiselina bogata je antioksidansima koji pomažu u zacjeljivanju UV oštećenja i posvjetljuju tamne mrlje. To je zbog njenih svojstava pilinga zahvaljujući kojem skida stare oštećene stanice kože kako bi se otkrila mladenačka koža ispod.

3. Smanjite bore

Ova impresivna svojstva pilinga pomažu smanjiti pojavu finih linija i bora, ali važno je napomenuti da se time ne rješavate bora. Glikolna kiselina također potiče proizvodnju kolagena koji pomaže u smanjenju pojave finih linija i bora.

4. Urasle dlačice

Kako se urasle dlake stvaraju kada dlaka ne može prodrjeti na površinu kože, piling kože pomaže da dlačice izađu na površinu jer uklanja taj površinski sloj mrtve kože. Tome se dodatno može pomoći ispiranjem kože od prljavštine i ulja.


Glikolna kiselina i retinol

Budući da se i glikolna kiselina i retinol smatraju dvama najvažnijim sastojcima kada je riječ o usporavanju znakova starenja, često se postavlja pitanje možete li koristiti glikolnu kiselinu s retinolom kako biste dobili sve prednosti. Ukratko, da, možete, ali ne istovremeno, ovo je prilično ekstremno rješenje za njegu kože koje može dovesti do nadražene kože. Trebali biste početi s upotrebom glikolne kiseline jednom tjedno.
 
 Kako NIVEA brine za njegu vaše kože, važno je još jednom napomenuti da se glikolna kiselina za kožu ne smije koristiti istovremeno s drugim otopinama kao što su retinol ili vitamin A. Ako planirate koristiti oba, činite to naizmjenično, također se posavjetujte sa svojim dermatologom prije nego što to učinite.

Žena koja provjerava svoju kožu

Kako koristiti glikolnu kiselinu i dodati je svojoj rutini njege kože:

Trebali biste početi s proizvodom glikolne kiseline s 10% ili manje koncentracije. Sve prekomjerno može izazvati jaku iritaciju vaše kože; sve preko 20% ne preporuča se koristiti kod kuće.

Kako koristiti glikolnu kiselinu

Prije nanošenja glikolne kiseline morate osigurati da vaša koža nema otvorenih posjekotina ili rana. Započnite pranjem lica blagim sredstvom za čišćenje ili tonikom kako biste uklonili svu masnoću ili ulja i nanesite otopinu glikolne kiseline na vatu. Nježno nanesite otopinu na lice i izbjegavajte osjetljiva područja poput očiju, nosnica ili usana. Ako ustanovite da glikolna kiselina loše reagira u dodiru s vašom kožom ili se izlije na neko od spomenutih osjetljivih područja, trebali biste zahvaćeno područje namazati običnom fiziološkom otopinom. Očekivana reakcija je da će nakon 3-5 minuta naneseno područje pocrvenjeti. Tretirano područje trebate isprati vodom ili neutralizirajućom otopinom na krpi.

Kada koristiti glikolnu kiselinu

Nanesite glikolnu kiselinu prije odlaska u krevet ako je moguće jer glikolna kiselina povećava osjetljivost kože na sunčevu svjetlost. Noćna primjena će vam dati vremena da vaša koža zacijeli preko noći. Ako to nije moguće, trebali biste poduzeti mjere opreza sa SPF hidratantnom kremom kada ste vani, bez obzira na vremenske prilike.

Koliko često koristiti glikolnu kiselinu

NIVEA nudi proizvod koji iskorištava prednosti glikolne kiseline, a to je Derma Skin Clear Chemical Exfoliator, koji koristi prednosti glikolne kiseline, salicilne kiseline i niacinamida.
 
 Budući da NIVEA brine o njezi vaše kože, važno je još jednom napomenuti da se glikolna kiselina za kožu ne smije koristiti istovremeno s drugim otopinama kao što su retinol ili vitamin A. Ako planirate koristiti oba, činite to naizmjenično, također se posavjetujte sa svojim dermatologom prije nego što to učinite .