dvije žene koje izbjegavaju akne na leđima

Kako spriječiti i liječiti prištiće na leđima

Slično kao i prištići na ostatku lica, prištići na leđima mogu biti bolni i neugodni. Naš vodič pokriva načine kako ih spriječiti i liječiti.

ŠTO SU PRIŠTIĆI NA LEĐIMA?

Akne na leđima izraz je koji se koristi za područja s aknama na leđima. Može izgledati slično prištićima koje možete pronaći na drugim dijelovima tijela, poput lica, i obično se formiraju u skupinama. Iako su potpuno prirodni, mogu uzrokovati bol i nelagodu, ali postoji širok raspon kućnih lijekova, kao i dermatoloških tretmana koji mogu pomoći.

Budući da je koža na leđima deblja nego na drugim dijelovima tijela, posebno je sklona prištićima. Ali koje vrste prištića mogu nastati na leđima?


KOJE VRSTE PRIŠTIĆA MOGU NASTATI NA LEĐIMA?

Prištići na leđima mogu se razlikovati po izgledu, ali tipični pripadaju jednoj od ove četiri kategorije:

1. Miteseri: folikul začepljen sebumom čiji vanjski dio oksidira sa zrakom oko sebe i formira crni čep.

2. Bijeli prištići: slični miteserima, ali čep nije izložen zraku, tako da izgleda bijelo.

3. Ciste: ove gnojne izbočine rezultat su nakupljanja bakterija u folikulu dlake i formiraju se duboko ispod površine kože.

4. Crvene kvržice: mogu biti osjetljive na dodir i rezultat su upaljenog folikula dlake.


ŠTO UZROKUJE PRIŠTIĆE NA LEĐIMA?

Kao i na drugim dijelovima tijela, prištići na leđima nastaju kada se pore začepe prljavštinom, znojem i mrtvim stanicama kože. Osim toga, ako je vaša koža sklona nepravilnostima, vaše pore vjerojatno pretjerano proizvode sebum, što može dovesti do nakupljanja i začepljenja i na leđima. Drugi temeljni čimbenici također mogu uzrokovati prištiće na leđima:

1. Trenje od odjeće: uska odjeća ili teški ruksaci mogu iritirati kožu, što dovodi do prištića.

2. Hormoni: prekomjerna proizvodnja sebuma može biti uzrokovana hormonalnim promjenama, zbog čega su akne česte tijekom puberteta, ali i tijekom menstruacije.

3. Loša higijena: nepranje posteljine i odjeće može dovesti do nakupljanja bakterija koje se mogu zarobiti u porama i uzrokovati upalu koja rezultira prištićima.

4. Prehrana: neki mogu primijetiti prištiće na leđima ako njihova prehrana uključuje previše mliječnih proizvoda ili ugljikohidrata. Konzumiranje prekomjernih količina ugljikohidrata može povisiti razinu šećera u krvi i inzulina, što zauzvrat može doprinijeti pojavi prištića.

 
žena izbjegava akne na leđima
žena s pjegama na leđima

5. Obiteljska anamneza: vjerojatnije je da ćete doživjeti akne ako su ih imala oba roditelja. Na primjer, jedan roditelj može imati nasljedno oboljenje koje uzrokuje hormonsku neravnotežu koja može pridonijeti izbijanju akni.

6. Proizvodi za njegu kože: neki proizvodi za njegu kože mogu aktivno isušiti kožu, što može pogoršati prekomjernu proizvodnju sebuma i pogoršati pojavu prištića.

7. Stres i tjeskoba: stvaranje proteina citokina može biti potaknuto stresom i tjeskobom. Ovi proteini mogu izazvati upalu lojnih žlijezda, koje zauzvrat proizvode višak sebuma i u konačnici doprinose nastanku prištića.

8. Komodogeni proizvodi za pranje: proizvodi koji sadrže komodogene sastojke mogu začepiti pore. Primjeri ovih proizvoda uključuju mirisna sredstva za pranje tijela, natrijev lauril sulfat (pjenilo koje se nalazi u nekim sapunima) i neka ulja kao što je kokosovo ulje.


KAKO SPRIJEČITI POJAVU PRIŠTIĆA NA LEĐIMA?

Možda neće biti moguće u potpunosti spriječiti akne na leđima, ali postoji niz mjera koje možete poduzeti kako biste ih smanjili. Evo naših devet savjeta za prevenciju:

1. HIGIJENA:

održavajte svoju kožu što čišćom redovitim tuširanjem i korištenjem nježnog sredstva za čišćenje. Ako je moguće, odlučite se za nekomodogeno sredstvo za čišćenje jer je ono posebno dizajnirano za kožu sklonu nepravilnostima i svakako se umijte nakon vježbanja kako biste izbjegli zadržavanje znoja u vašim porama.

2. NOSITE ŠIROKU ODJEĆU:

uža odjeća i sintetičke tkanine mogu zadržati znoj i bakterije, što može doprinijeti nastanku prištića. Odlučite se za široku, prozračnu odjeću od prirodnih materijala kao što je pamuk.

3. ČESTO PERITE SVOJU ODJEĆU:

prljava odjeća može sadržavati znoj i prljavštinu koji doprinose nastanku prištića. Redovito perite svoju odjeću kako biste izbjegli nakupljanje prljavštine te skinite znojnu opremu za vježbanje odmah nakon vježbanja.

4. OSTANITE HIDRATIZIRANI:

dehidrirana ili suha koža često je uzrok prekomjerne proizvodnje sebuma - to možete svesti na najmanju moguću mjeru tako da pijete puno vode kako biste kožu održali hidratiziranom.

5. UPRAVLJAJTE STRESOM:

stres je čest uzrok prištića. Meditacija i tjelovježba izvrsni su načini opuštanja uma, ako imate vremena uskladiti ih, a spavanje 7-8 sati dnevno također može pomoći u smanjenju stresa.

6. IZBJEGAVAJTE DODIRIVANJE LEĐA:

prljavština i bakterije mogu se prenijeti na vašu kožu dodirom, što može zaraziti ili na drugi način pogoršati akne na leđima.

7. PILING:

nježni piling mrtvih stanica kože na leđima može pomoći, ali svakako izbjegavajte oštre pilinge koji mogu iritirati kožu i pogoršati pojavu prištića.

8. IZBJEGAVAJTE NOŠENJE TEŠKIH RUKSAKA:

iako to možda nije moguće ili zgodno, smanjivanje tereta ruksaka ili odabir torbe za rame ublažit će pritisak na leđa.

9. JEDITE ZDRAVU, URAVNOTEŽENU PREHRANU:

prehrana bogata hranjivim tvarima te voćem i povrćem može pomoći u održavanju vaše kože zdravom i čistom. Izbjegavajte pretjerane količine nezdrave hrane i slatke hrane. Ako primijetite da se vaši simptomi razvijaju ili pogoršavaju nakon što pojedete preveliku količinu mliječnih proizvoda ili prerađenih žitarica, razmislite o vođenju dnevnika i uklanjanju tih skupina namirnica.


KAKO SE MOŽETE RIJEŠITI PRIŠTIĆA NA LEĐIMA?

1. Održavajte kožu čistom: osim što sprječavate nastanak prištića na leđima, održavanje čistoće kože također je i lijek. Ipak, svakako izbjegavajte prejako ribanje.

2. Redovito perite posteljinu i ručnike: to će pomoći u izbjegavanju nakupljanja bakterija.

3. Nemojte češati ili čačkati svoje prištiće: ne samo da će to pogoršati izgled prištića, već može zaraziti prištić bakterijama i s vremenom izazvati ožiljke.

4. Odlučite se za tanku, matirajuću kremu za sunčanje: deblja krema za sunčanje za tijelo može dodatno začepiti pore, pa će korištenje tanje kreme za sunčanje na zahvaćena područja pomoći smanjiti ovaj rizik.

NIVEA SUN Sensitive Immediate Protect sprej za zaštitu od sunca SPF50+ nudi učinkovitu i trenutnu UV zaštitu svojom laganom, nemasnom i vodootpornom formulom koja se lako raspršuje po leđima.

žena sjedi na suncu
dvije žene uživaju u suncu

5. Koristite tretman za mrlje: ako tretirate mali broj prištića, možete koristiti tretman za mrlje koji sadrži benzoil peroksid ili salicilnu kiselinu, koji mogu pomoći u smanjenju upale i održavanju pora čistima.

6. Lokalni tretmani: ovisno o količini prištića, možete se odlučiti za lokalni tretman bez recepta. Oni obično uključuju gore navedene sastojke uz AHA, koji mogu biti učinkoviti u liječenju simptoma akni na leđima.

7. Oralni tretmani: oralni tretman može biti isplativiji ako je zahvaćena velika površina kože. Kada razmišljate o ovoj mogućnosti, najbolje je prethodno se posavjetovati s dermatologom kako bi vam preporučio i propisao najprikladniji tretman.

8. Posavjetujte se s dermatologom: ako vam prištići potraju i zabrinuti ste zbog ožiljaka, razgovarajte s dermatologom. Oni će moći procijeniti imate li neku temeljnu bolest i ponuditi savjete o daljnjem liječenju.


JE LI VJEROJATNIJE DA ĆE MUŠKARCI DOBITI PRIŠTIĆE NA LEĐIMA?

Iako i muškarci i žene mogu imati akne na leđima, muškarci su skloniji njihovom razvoju od žena. Jedan od glavnih čimbenika je to što muškarci obično imaju višu razinu testosterona, hormona koji - između ostalog - može dovesti do povećane proizvodnje sebuma koji začepljuje pore.

JESU LI PRIŠTIĆI NA LEĐIMA SIMPTOMI NEČEG DRUGOG?

Prištići na leđima obično nisu simptom drugog temeljnog zdravstvenog stanja - međutim, u nekim slučajevima mogu biti znak hormonske neravnoteže ili nekog drugog zdravstvenog stanja. Na primjer, prištići se mogu pojaviti na leđima žena kojima je dijagnosticiran sindrom policističnih jajnika (PCOS), hormonalni poremećaj koji može uzrokovati akne.

Lijekovi također mogu dovesti do prištića na leđima. To uključuje neke lijekove koji se koriste za liječenje depresije, a koji mogu uzrokovati akne na leđima kao nuspojavu. Ako počnete primjećivati prištiće nakon početka uzimanja novog lijeka, najbolje je pratiti ih i posavjetovati se s liječnikom ako potraju.


JESU LI PRIŠTIĆI NA LEĐIMA UVIJEK AKNE?

Prištići na leđima nisu nužno znak akni. Mogu se pojaviti kao posljedica drugih uobičajenih stanja kože kao što su:

1. Osip od vrućine: javlja se kada znoj ostane zarobljen u znojnim kanalima, uzrokujući nastanak malih prištića ili crvenih kvržica. Međutim, to obično nestane kada se koža ohladi.

2. Alergijske reakcije: prehrambene intolerancije poput onih koje smo prethodno spomenuli mogu uzrokovati izbijanje prištića. Ostali prehrambeni čimbenici mogu uključivati višak šećera, prerađeno meso, hranu s visokim glikemijskim indeksom i brzu hranu.

3. Folikulitis: ovo je upala folikula dlake, koja može rezultirati nakupinama malih crvenih kvržica koje se formiraju oko folikula dlake.

žena sijede kose koja se smiješi

KAKO SE PRIŠTIĆI NA LEĐIMA RAZLIKUJU OD ONIH NA LICU?

Iako prištići na leđima i licu mogu izgledati slično, postoje tri ključne razlike između njih:

1. Veličina: kožne pore na leđima veće su od onih na licu, što znači da se lakše mogu začepiti viškom sebuma, mrtvim stanicama kože i bakterijama.

2. Ozbiljnost: prištići na leđima mogu biti bolniji od prištića na drugim područjima jer je koža leđa puno deblja, što znači da se prištići mogu stvoriti dublje ispod površine.

3. Liječenje: koža na leđima može biti manje osjetljiva na lokalne tretmane akni zbog svoje debljine. Jedan primjer je benzoil peroksid, koji može pomoći u kontroli bakterija koje doprinose nastanku nekih oblika prištića. Osim toga, korištenje lokalnih tretmana može biti skupo zbog velike površine leđa, pa bi odabir oralnog tretmana mogao biti isplativiji.

Iako nije stvorena za liječenje prištića na leđima, NIVEA nudi asortiman posebno formuliran za liječenje simptoma akni na licu. NIVEA Derma Skin Clear asortiman koristi moćne aktivne sastojke poput salicilne kiseline, niacinamida i glikolne kiseline za dubinsko čišćenje i pročišćavanje pora, što može pomoći u sprječavanju pojave prištića na licu.