kako-ocistiti-lice-akne

Zaustavite akne: Potpuni vodič za njegu kože


UZ NIVEA SAVJETE DO PREKRASNE, ČISTE KOŽE

Akne su kožna bolest koja se najčešće javlja u pubertetu, no i odrasle osobe mogu imati probleme s prištićima, upalnim reakcijama i miteserima. Donosimo vam najbolje savjete za čišćenje lica i brojne korisne informacije koje će vam pomoći u borbi protiv akni.

Različite vrste akni i njihovi uzroci

Akne se značajno razlikuju ovisno o težini simptoma. U blažim su slučajevima na koži vidljivi samo miteseri i prištići, dok se u težim slučajevima stvaraju gnojem ispunjenje fistule. Koje vrsti akni poznajemo?
akne9

Najteži oblik običnih akni poznat je pod nazivom acne conglobata. Na licu se pojavljuju veća ispupčenja, apscesi i fistule, a ožiljci su znatno vidljiviji.

Acne vulgaris (obične akne)
70-95% adolescenata u pubertetu ima problema s aknama. Razlog je tome povećano izlučivanje sebuma koje potiče muški spolni hormon androgen. U kombinaciji s poremećajem u procesu keratinizacije (sebum ne može izbiti na površinu kože) dolazi do začepljenja pora. Nastaju miteseri (otvoreni komedoni) i bijeli prištići (zatvoreni komedoni) te gnojni prištići, a kao posljedica mogu nastati ožiljci uzrokovani aknama. Srećom, u većini slučajeva obične akne nestaju nakon puberteta.

Osim običnih akni, poznajemo još i:

Mallorca acne (ili acne aestivalis)
Nekoliko dana nakon dužeg izlaganja suncu na koži se pojavljuje reakcija u obliku sitnih prištića. Do ove pojave dolazi zbog djelovanja UV zraka u kombinaciji s nekima od sastojaka sredstava za zaštitu od sunca koja sadrže zasićene masti. Zbog stvaranja slobodnih radikala dolazi do upalne reakcije u korijenu dlake. Kako biste to spriječili, upotrebljavajte NIVEA SUN Protect & Moisture hidratantni losion.

Akne kod dojenčadi
Ovaj se oblik akni javlja kod dojenčadi u dobi od 3-4 mjeseca starosti i u pravilu nestaje za nekoliko mjeseci. Bez obzira na to, treba potražiti savjet liječnika opće prakse.

Akne kod odraslih (acne tarda)
Simptomi su jednaki kao kod običnih akni, a jedina je razlika u dobi u kojoj se pojavljuju. Ovaj se oblik akni pojavljuje kod osoba starijih od 25 godina. I kod ovog se oblika akni na koži pojavljuju prištići i miteseri.

Što uzrokuje akne?

HORMONI MOGU UZROKOVATI AKNE

U mnogim slučajevima početak proizvodnje testosterona u pubertetu uzrokuje pojavljivanje prištića i mitesera. Genetsko nasljeđe također može imati utjecaja. Prištići i akne kod žena mogu biti posljedica neredovitog ciklusa koji je rezultat poremećaja hormonalne ravnoteže. Akne mogu izazvati i pojedini lijekovi, a također i neki čimbenici iz okoliša, poput klimatskih uvjeta i UV zračenja. Intolerancija na neke vrste hrane i određene prehrambene navike također mogu dovesti do problema s aknama.

AKNE KAO POSLJEDICA STRESA

Stres je također jedan od čimbenika koji može uzrokovati akne. Promjena životnoga stila, kao što je uvođenje više odmora i opuštanja, mogu dovesti do poboljšanja. Kada je riječ o prehrani, znanstvenici pretpostavljaju da unos velike količine šećera kao i intolerancija na mliječne proizvode mogu utjecati na izgled kože.

akne-oziljci

Kod iznimno teških oblika akni, upalni procesi mogu postati bolni i izazvati veliki stres kod oboljele osobe. Dugotrajni ožiljci su posljedica akni od kojih svi strepe. Želite li spriječiti ožiljke, kožu čistite prema uputama koje slijede.


Pravilna njega masne i nečiste kože

Samo uz pravilno čišćenje lica će akne i prištići postati stvar prošlosti. Donosimo vam savjete za njegu problematične kože te preporuke najboljih NIVEA proizvoda za čistu, prekrasnu kožu.

Kod nečiste kože i kože sklone aknama posebno je važno upotrebljavati proizvode za njegu lica koji će spriječiti nastajanje novih prištića i mitesera. Pravi su izbor proizvodi s antibakterijskim svojstvima koji odgovaraju vašem tipu kože. Oni na kožu djeluju umirujuće i sprečavaju razvoj upalnih procesa.

Pravilna njega u borbi protiv prištića i mitesera uključuje intenzivno čišćenje lica svakoga dana i upotrebu blagog hidratacijskog sredstva. Također, jednom do dvaput tjedno preporučujemo upotrebu NIVEA trakica za čišćenje T-zone koje temeljito čiste pore i uklanjaju mitesere. U nastavku saznajte kako očistiti lice i otkrijte NIVEA proizvode uz koje možete stati na kraj prištićima, intenzivnom sjaju lica i neujednačenom tenu.

akne-kako-ocistiti-lice-nivea

Svakodnevna upotreba NIVEA proizvoda za njegu masne i nečiste kože ublažit će simptome i pomoći vam u postizanju prekrasnog, neproblematičnog tena.

Dodatni savjeti za njegu masne i nečiste kože

  • Upotrebljavajte blagi piling i masku za lice koji će ublažiti upalne procese u korijenu dlake

  • Izbjegavajte prečesto pranje lica jer trljanje osjetljive kože samo pojačava upalu

  • Uvijek se zaštitite od sunca! Visoki SPF štiti kožu od štetnog UV zračenja koje može pojačati upalu. Istražite NIVEA proizvode za zaštitu od sunca.


akne-proizvodi

Pravilna prehrana u borbi protiv prištića i akni

Ako imate probleme s aknama, vodite računa da u dnevnu prehranu unesete namirnice s niskim glikemijskim indeksom. Među njih spadaju proizvodi od integralnog brašna te voće i povrće, koji zahvaljujući hranjivim tvarima pomažu u borbi protiv prištića i mitesera.
akne-prehrana-lijepa-koza

Dodatan savjet: Vaša koža će obožavati vlakna, proteine, omega-3 masti iz zdravih i svježih namirnica! Također, pijte puno tekućine kako biste pomogli koži pri rješavanju toksičnih tvari.

Koju hranu jesti, a koju izbjegavati?

Osim temeljitog čišćenja i njege kože odgovarajućim proizvodima, prehrana također ima važnu ulogu u rješavanju problema s aknama. Poznato je da prehrana koja uključuje velike količine šećera negativno utječe na kožu, kao i da su vitamini i antioksidansi u voću i povrću dobri za nečistu kožu. Brojna su istraživanja pokazala da prehrana temeljena na namirnicama s niskim glikemijskim indeksom može ublažiti akne.

Hrana koja pomaže u borbi protiv akni:
Voće, zeleno lisnato povrće, rajčica i crvena paprika, riba, avokado, orašasti plodovi i sjemenke

Hrana čiji unos trebate smanjiti:
Mlijeko i mliječni proizvodi, bijelo brašno, zašećerena i prerađena hrana


Kako liječiti najteži oblik akni

Teži oblici akni zahtijevaju posjet dermatologu. Imajte na umu da kod mnogih metoda liječenja akni postoje nuspojave i rizici. U nastavku slijedi informativni pregled nekih od metoda liječenja, no odgovarajuću terapiju i metodu liječenja odabrat će vaš liječnik opće prakse ovisno o težini simptoma i tipu kože.
akne-maska-za-lice

Lokalna terapija

Na zahvaćenu površinu kože nanose se odgovarajuće masti, tinkture, gelovi, losioni i/ili otopine koje odgovaraju tipu kože. Ova sredstva mogu sadržavati i antibiotike.

domaci-pripravci-akne

Prirodni tretmani

Mnoge prirodne metode za liječenje akni i prištića djeluju u veoma kratkom periodu. Ako ste ljubiteljica prirodne kozmetike, posegnite za domaćim i prirodnim pripravcima koji će nahraniti i umiriti kožu.

laserska-terapija-akne

Laserski tretman

Laserska zraka prodire u dubinske slojeve kože i potiče proizvodnju kolagena. Kolagen je zaslužan za obnavljanje stanica kože.

akne-posebne-maske

Alternativni oblici liječenja akni

Ove terapije izlaze izvan granica konvencionalne medicine, no vrijedne su pažnje: ayurveda, kineziologija, Bachove kapi, tradicionalna kineska medicina, biorezonancija i dr.