Kako se riješiti hiperpigmentacija

Kako se riješiti hiperpigmentacija

Saznajte sve o hiperpigmentacija, od toga što su, što izaziva njihovo nastajanje i kako ih se riješiti.

Što je hiperpigmentacija kože?

Smeđe pjege na rukama? Sitne tamne mrlje po licu? Opustite se: takozvana hiperpigmentacija posve je prirodna i bezopasna reakcija kože. Ipak, velik broj osoba želi ukloniti pojavu hiperpigmentacija. Što je hiperpigmentacija kože? Pokazat ćemo Vam što pomaže da se riješite hiperpigmentacije i kako.

Što je hiperpigmentacija kože?

ŠTO JE HIPERPIGMENTACIJA KOŽE
Bez obzira na to nalaze li se na licu ili na rukama, hiperpigmentacija obično se pojavljuju nakon 40. godine i prirodni su znak starenja. Naša je koža ipak godinama trpjela mnogo za nas. Hiperpigmentacija može se pojaviti u osoba svih tipova kože, no češće su u odraslih osoba svijetle puti.

Hiperpigmentacija svjetlosmeđe su ili crne mrlje na koži. Budući da im se broj i intenzitet povećava s godinama, nazivaju se staračkim pjegama. U pravilu, te se pigmentne mrlje mogu pojaviti kako koža stari i kao posljedica dugog niza godina izlaganja suncu. 

Mnogo je mrlja na koži, kako možete znati koje su hiperpigmentacija? Hiperpigmentacija može se prepoznati po promjeni boje kože, ali one se ne ispupčuju (kao, na primjer, kad su posrijedi madeži). Pjegice se isto tako ne ispupčuju i stoga ih je lako zamijeniti za hiperpigmentaciju. No hiperpigmentacija može se prepoznati jer su obično rasprostranjenije od pjegica. Uz to, budući da su pjegice genski određene pigmentne mrlje u epidermi, obično su tamo još od djetinjstva.

Nastavite čitati kako biste otkrili što izaziva nastajanje hiperpigmentacije i kako je se riješiti.
 

Što izaziva nastajanje hiperpigmentacija?

Nastajanje hiperpigmentacije većinom je posljedica dugotrajnog izlaganja suncu. Nadalje, njihovi uzročnici također mogu biti hormonalni čimbenici i genske predispozicije. Kako biste razumjeli kako dolazi do promjene boje kože, potrebno je razlikovati lentigines seniles (hiperpigmentacija) od lentigines solaris (pjega izazvanih suncem).

 

 

U nastavku navodimo razlike:

Lentigines seniles: S vremenom se žućkasti pigment lipofuscin (naziva se i hiperpigmentacija) taloži u epidermi. Tamo izaziva promjenu boje na nekim mjestima. Taj je proces dio prirodnog starenja kože – no mogu ga ubrzati UV zrake i oksidativni stres.

Lentigines solaris: Pri izlaganju sunčevoj svjetlosti koža proizvodi pigment melanin kako bi se zaštitila. Godine izlaganja suncu naposljetku mogu dovesti do pretjerano aktivne proizvodnje melanina, stoga se taj pigment nakuplja i pojavljuje u obliku pjege.

žena koja se sunča

Je li hiperpigmentacija opasna?

 

 Hiperpigmentacija u pravilu nije opasna. One su prirodan znak starenja kože. No postoji rizik od njihova brkanja s melanomom. Ako niste sigurni, neka dermatolog ispita promjene u boji kože.

Hiperpigmentacija pojavljuje se većinom na licu i rukama

 

Budući da je razvoj hiperpigmentacija toliko blisko povezana s izlaganjem suncu koje se nakupilo s vremenom, hiperpigmentacija većinom se pojavljuje na područjima na koži izloženima suncu. Prema tome, hiperpigmentacija pojavljuju se većinom na licu i rukama. No mogu se pojaviti i na drugim mjestima: pjege se često pojavljuju na gornjem dijelu podlaktice i na dekolteu.


Što je hiperpigmentacija na licu?

mlada žena nasmijana

 

 

Hiperpigmentacija na licu vrlo je česta pojava jer je riječ o mjestu koje je često izloženo suncu, koje je glavni uzročnik staračkih pjega.

 
Pjege izazvane suncem pojavljuju se kad se melanin (koji je odgovoran za pigment u koži) proizvodi u visokim koncentracijama – što je poznato kao hiperpigmentacija – zbog čega je hiperpigmentacija češće na tim izloženim mjestima na koži. 


Hiperpigmentacija na licu ili na rukama razlikuju se po veličini i često se s vremenom njihov broj i intenzitet povećavaju. 

 

Obično se pojavljuju kao veće pjegice, s kojima se katkad brkaju, no hiperpigmentacija na licu ne blijedi bez pomoći tretmana.


Kako se riješiti hiperpigmentacije na licu

Najbolji je način za uklanjanje hiperpigmentacija na licu smanjenje izlaganja kože UV svjetlosti, što znači svakodnevno nanošenje kozmetičkih proizvoda sa zaštitnim faktorom, čak i za prohladnih, oblačnih dana.

Ako ste zabrinuti zbog hiperpigmentacija na licu, važno je da ih provjeri stručnjak kako bi se uklonila sumnja u neka druga stanja. 

Ako vas muči hiperpigmentacija, postoje postupci kojima se one mogu tretirati, uključujući laser i krioterapiju. Važno je potražiti pomoć stručnjaka prije upuštanja u invazivni (i često skup) tretman.

 

 
Prije nego što krenete s invazivnim i skupim tretmanom, pokušajte se držati redovite rutine njege kože. Usvajanjem rutine nanošenja kozmetičkih sredstava sa sastojcima koji ciljano djeluju na hiperpigmentaciju na licu možete učiniti mnogo kako biste smanjili njihovu vidljivost, pa čak i ujednačili ten. 
 
Ujutro: Novi proizvod Cellular LUMINOUS630 anti dark spot naš je revolucionarni tretman za tamne pjege koji, ako se redovito primjenjuje, djeluje na Vašu kožu kako bi smanjio intenzitet hiperpigmentacije na licu u četiri tjedna. Najprije nanesite serum na čistu kožu prije umasiravanja kreme sa zaštitnim faktorom koja štiti postojeće pjege od tamnjenja i sprečava njihovo ponovno pojavljivanje.
 
Navečer: Nakon nanošenja proizvoda Cellular LUMINOUS630 Serum na čistu kožu umasirajte obnavljajuću i revitalizirajuću noćnu kremu.

KAKO SE RIJEŠITI HIPERPIGMENTACIJE NA LICU

Što je hiperpigmentacija na rukama

ŠTO JE HIPERPIGMENTACIJA NA RUKAMA

 

 

Vaše su ruke jednako osjetljive na sunce i ostale elemente kao i lice, a često niste tako nježni prema njima. Naše se ruke često zanemaruju pri nanošenju kozmetičkih sredstava sa zaštitnim faktorom, što ih čini posebno izloženima staračkim pjegama.

 

Hiperpigmentacije na rukama obično se pojavljuju na nadlanicama i, poput staračkih pjega na licu, mogu se širiti i spajati se jedna s drugom. 

 

Hiperpigmentacije na rukama mogu biti plosnate i smećkaste. Katkad hiperpigmentacije na rukama mogu biti ispupčene, što je poznato kao seboreična keratoza.


Kako se riješiti staračkih pjega na rukama

 

 

 

 

Kako biste ublažili pojavljivanje staračkih pjega na rukama, nanosite kozmetička sredstva sa zaštitnim faktorom na nadlanice jednako često kao i na lice. 

 
Neka Vam uđe u naviku nanošenje kreme za ruke koja ciljano djeluje na hiperpigmentaciju na rukama. Nanesite hranjivi losion koji vidljivo umanjuje pojavu bora i pomaže spriječiti hiperpigmentacije izazvane UV zračenjem i ujednačiti put. Nanosite ga redovito, pogotovo prije spavanja, kako biste iskoristili sve njegove prednosti.

3U1 ANTI-AGE Q10 KREMA ZA RUKE

Što je hiperpigmentacija na nogama

žena leži na krevetu

 

 

 

Dok su hiperpigmentacije na licu i rukama uobičajene, one se mogu pojaviti i na drugim dijelovima tijela, uključujući noge. Hiperpigmentacije na nogama najčešći su uzrok promjene boje kože i, poput staračkih pjega na licu, te se pigmentacije razvijaju zbog izlaganja suncu, hormonalnih promjena, trudnoće i nekih vrsta lijekova.

Iako hiperpigmentacija na nogama, kao ni hiperpigmentacija na licu ili na rukama, nisu zdravstveni problem, katkad te smeđe pjege mogu biti rani simptom nekoga osnovnog stanja poput kronične venske insuficijencije. Ako ste zabrinuti zbog nagle pojave smeđih mrlja, potražite savjet liječnika.

 

 

 

Kako spriječiti hiperpigmentaciju

Jeste li otkrili prve hiperpigmentacije? Ako želite, one se mogu tretirati ispravnom njegom. Evo nekih trikova i savjeta o tome kako da se riješite hiperpigmentacija.


Savjeti o tome kako spriječiti hiperpigmentacije i kako ih se riješiti:


Da biste uklonili hiperpigmentacije, imate nekoliko mogućnost:
kreme protiv hiperpigmentacija

Upotreba kreme protiv hiperpigmentacija

Kreme protiv hiperpigmentacija pomažu umanjiti njihovu vidljivost i spriječiti pojavu novih. Idealne su formulacije s aktivnim sastojcima za zaštitu stanica kao što su vitamin C ili vitamin E, a ujedno pomažu u zaštiti od hiperpigmentacija na licu.
 
Savjet: Kako biste postigli vidljiv učinak, potrebno je dulje vrijeme svakog dana nanositi kremu protiv hiperpigmentacija.
Upotreba seruma protiv staračkih pjega

Upotreba seruma protiv staračkih pjega

Serumi imaju intenzivniju formulaciju od dnevnih i noćnih krema. Stoga su savršeni za reagiranje na pojedinačne potrebe kože i izvrstan su dodatak redovitoj njezi kože, pogotovo ako se želite riješiti staračkih pjega. Posebni serumi za hiperpigmentacije mogu pomoći izbijeliti tamne mrlje i tako poboljšati put na ciljan način. 
 
Savjet: Nježno utapkajte serum u kožu.
limun

Upotreba kemijskog pilinga

Pilinzi s voćnim kiselinama pomažu u ljuštenju gornjeg sloja kože, koji se zatim ponovno stvara. Površinska pigmentacija može izblijedjeti nakon nekoliko tretmana. No ako želite ukloniti dublje hiperpigmentacije, kemijski piling mora biti koncentriran. U svakom slučaju, uvijek ga mora provoditi dermatolog kako bi se izbjegle ozljede kože. 
 
Važno: Nakon pilinga kiselinama koža je nadražena i osjetljivija na svjetlo.
Mikrodermoabrazija

Mikrodermoabrazija

Tim se tretmanom kontrolirano uklanjaju gornji slojevi kože mehaničkim putem. To se provodi upotrebom sitnih kristala koji se usmjeruju na kožu velikom brzinom, a zatim ponovno usisavaju. Rezultat: Duboke su mrlje uklonjene, a koža je obnovljena.
 
Važno: Mikrodermoabraziju provode kozmetičari i dermatolozi. Najbolje je najprije saznati je li neki tretman prikladan za Vaš tip kože.
gospođa koja se smiješi

Lasersko uklanjanje staračkih pjega

Hiperpigmentacije se mogu ukloniti i laserom. Metoda koja svjetlosnom energijom uništava suvišni pigment smatra se izvanredno učinkovitom. No uobičajeno je oticanje i peckanje nakon tretmana. Osim toga, nekoliko tjedana nakon tretmana kožu ne smijete izlagati UV zračenju. 
Iskušavanje kućnih pripravaka

Iskušavanje kućnih pripravaka

Limun se smatra prirodnim kućnim lijekom za hiperpigmentaciju. Smatra se da eterična ulja koja se nalaze u kori voća te vitamin C koji se nalazi unutar njegove kore pomažu spriječiti proizvodnju melanina i razgraditi tamne pigmente u koži. Ako želite ispitati učinak te metode, jednostavno utapkajte limunovo ulje ili sok na zahvaćena mjesta i pustite da djeluje. Ostali kućni lijekovi za hiperpigmentaciju uključuju jabučni ocat ili sok od krumpira. Kad se utapkaju u kožu, ta sredstva također mogu imati učinak posvjetljivanja. 
 
Važno: Ti kućni lijekovi ne zamjenjuju svakodnevnu rutinu za njegu kože.
Korektor

Korektor

Ako želite prekriti hiperpigmentacije, možete ih ublažiti ili prekriti korektorom, puderom ili toniranom dnevnom kremom. 
 
Savjet: Što su hiperpigmentacije tamnije, šminka treba biti što neprozirnija. Nadalje, proizvodi s komponentama za njegu i uključenim faktorom za zaštitu od sunca sprečavaju razvoj novih staračkih pjega

Ne zaboravite: zaštita od sunca

Najpouzdaniji način da se riješite staračkih pjega i ponajprije da se one uopće pojave jest krema sa zaštitnim faktorom. Jer, uz dovoljno visoku UV zaštitu tamne mrlje na koži rjeđe se pojavljuju.

Kako spriječiti pojavljivanje hiperpigmentacija: zaštita od sunca

Hiperpigmentacija na licu i drugim mjestima vrlo je ugodan znak zrele kože. No različiti čimbenici mogu prouzročiti vrlo ubrzano i intenzivno starenje kože. Kako biste to spriječili, jedan je glavni način za zdravije i sporije starenje kože u duhu sporijeg starenja: zaštita od sunca. Evo nekih savjeta ne samo o tome kako se riješiti hiperpigmentacija nego i kako usporiti pojavljivanje.
HIPERPIGMENTACIJA: ZAŠTITA OD SUNCA
Nanošenje losiona: Osobe koje dosljedno štite kožu od sunčevih zraka kozmetičkim sredstvima s odgovarajućim faktorom za zaštitu izbjeći će pojavu hiperpigmentacija ili ih barem odgoditi. Kreme za zaštitu od sunca imperativ su, pogotovo u sunčanim mjesecima. To se posebno odnosi na dijelove kože koji nisu zaštićeni odjećom: lice, dekolte, podlaktice i dlanove. 
Savjet: Ljeti izbjegavajte središnji dio dana, kad je sunce najjače. Tada potražite mjesto u hladu. Šeširi i suncobrani također se preporučuju za dodatnu zaštitu od UV zračenja.

Izbjegavajte solarije: Umjetno UV zračenje u solariju također potiče stvaranje hiperpigmentacija i starenje kože općenito. Usput rečeno: Čak i samo jedan posjet solariju povećava rizik od raka kože.

Oslonite se na antioksidanse: UV zračenje stvara slobodne radikale. Oni pak dovode do oksidativnog stresa, koji izaziva starenje kože i stvaranje staračkih pjega. Program borbe protiv toga: antioksidansi. U kremama za kožu oni pomažu neutralizirati slobodne radikale u obliku vitamina C ili koenzima Q10
Savjet: I zdravom prehranom možete podržati regenerativna svojstva u koži. Konkretno, namirnice bogate antioksidansima pomažu održati zdravu i sjajnu kožu. Stoga jedite mnogo voća, povrća i mahunarki.